bg

Wolontariat sportowy

Wolontariat - nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa „voluntas", które oznacza wolną wolę. W języku angielskim „volunteering" oznacza zgłaszanie się na ochotnika. Jest dobrowolnym, świadomym i nieodpłatnym działaniem (pracą) na rzecz innych ludzi, wykraczającym poza więzi rodzinno-koleżeńskie.


Wolontariat sportowy natomiast, to połączenie dwóch dziedzin: wolontariatu samego w sobie oraz szeroko pojętego sportu.

Wyróżniamy jego dwie formy:
- Sportowy wolontariat akcyjny (krótkoterminowy)
- Sportowy wolontariat stały (bezterminowy)


Wolontariat sportowy jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi wolontariatu w obecnych czasach. Coraz więcej organizacji, stowarzyszeń czy klubów poszukuje ludzi chcących wesprzeć ich działania i zaangażować się w ich rozwój. 

(źródło: http://msport.gov.pl/wolontariat-sportowy)

 

Zanim zaczniecie współpracę z wolontariuszem spróbujecie odpowiedzieć na kilka pytań:

Co może robić wolontariusz w Twojej organizacji / instytucji?
Zastanów się do czego potrzebny Ci wolontariusz. Jakie zadania mógłby wykonywać, co mógłby robić, w czym mógłby pomóc Twojej organizacji? Spisz wszystkie czynności czy zadania, które chcesz powierzyć wolontariuszowi. Im dokładniej przemyślisz tę kwestię tym łatwiej będzie pozyskać wolontariusza i później współpracować z nim.


Czy potrzebujesz wolontariusza?
Spróbuj zastanowić się czy w twojej organizacji/instytucji potrzebny jest wolontariusz. Przeanalizuj zasoby ludzkie organizacji i zastanów się czy ktoś z już pracujących osób nie chciałby wykonywać zadań, które opisałeś w poprzednim pytaniu. Jeśli zatrudnisz wolontariusza do zadania, które chce wykonywać jeden z pracowników organizacji może spowodować to powstawanie nieprzyjemnej sytuacji wewnątrz organizacji.


Czy masz miejsce dla wolontariusza?
Zastanów się nad czasem i miejscem pracy wolontariusza, czyli kiedy i gdzie ma przychodzić wolontariusz. Gdzie ma wykonywać to co mu powierzysz - czy u siebie w domu, czy w twojej organizacji czy może jeszcze gdzieś indziej? Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce i wyposażenie - np. jeśli ma pomagać w nauce dzieciom musi mieć do tego spokoje, odosobnione miejsce ze stolikiem, jeśli ma pomagać w prowadzeniu korespondencji elektronicznej w twoim biurze musi mieć dostęp do komputera itp.
Pomyśl kiedy chciałbyś, żeby wolontariusz przychodził i na jaki czas - czy ma być to poniedziałek rano czy sobota w południe?


Jaki wolontariusz jest  Ci potrzebny?
Zbuduj portret wolontariusza, którego chcesz zatrudnić - pomyśl o wieku wolontariusza, jego wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu. Kto mógłby najlepiej wykonać powierzone przez Ciebie zadania - czy gimnazjalistka, czy student politechniki czy pani na emeryturze? Zastanów się też co może zachęcić wolontariusza do pomocy właśnie twojej organizacji.


Gdzie są wolontariusze?
Pomyśl gdzie mogą być wolontariusze, którzy spełniają twoje kryteria, czyli gdzie najszybciej znajdziesz wolontariusza, który jest Ci potrzebny. Twoja oferta musi dotrzeć do potencjalnych kandydatów spełniających twoje oczekiwania. Może to być plakat w szkole, ogłoszenie w klubie pracy bądź gazecie lokalnej.


Porozmawiaj z każdym kandydatem
Z każdą osobą, która się do Ciebie zgłosi porozmawiaj osobiście. Przedstaw jej swoje wymagania i wysłuchaj oczekiwań jakie ma dany wolontariusz względem Ciebie. Jeżeli dopasujecie się - możecie zacząć współpracę.
Jeśli poszukujesz większej ilości wolontariuszy do tego samego działania możesz zrobić jedno większe spotkanie informacyjne na którym opowiesz o zadaniach i twoich oczekiwaniach - po spotkaniu zostaną tylko zainteresowane osoby.


Pierwszy krok w organizacji/ instytucji
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z konkretną osobą wprowadź ją w twoją organizację. Koniecznie opowiedz parę słów o historii, misji i sposobie działania twojej organizacji. Bardzo ważne jest przedstawienia wolontariusza wszystkim pracownikom. Kluczem do dobrej i trwałej współpracy jest zakorzenienie wolontariusza w organizacji - zaprzyjaźnienie się z pracownikami i utożsamianie z działalnością.


Biurokracja musi być..
Pamiętaj o załatwieniu wszelkich formalności - podpisaniu porozumienia, ubezpieczeniu wolontariusza i przedstawienia mu zasad BHP.
Jeśli współpracujesz z większą ilością wolontariuszy zrób ich rejestr. Wszystkie dane trzymaj uporządkowane w jednym miejscu - tak byś łatwo odnalazł dokumenty np. w razie wypadku z udziałem wolontariusza.


Dziękuj, nagradzaj i jeszcze raz dziękuj....
Podczas współpracy ważne jest też nagradzanie wolontariuszy - często dziękuj wolontariuszowi, zapraszaj go na nieformalne spotkania pracowników, pamiętaj o kartce świątecznej i urodzinowej, obchodź dzień wolontariusza itd.
Wolontariusz potrzebuje pozytywnego wzmocnienia, że decyzja jaką podjął jest słuszna a praca jaką wykonuje jest przydatna.


Powodzenia!!
Wykonie wszystkich powyższych czynności może nie gwarantuje sukcesu, ale z pewnością ułatwi Ci współpracę z wolontariuszami.
Jeśli mieszkasz w pobliżu Centrum Wolontariatu zapraszamy Cię na bezpłatne szkolenie - "Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza?". Na szkoleniu nauczysz się zarządzać wolontariuszami - w jaki sposób układać pracę z wolontariuszami, jak ich motywować oraz jak współpracować z nimi w zgodzie z literą prawa.

(źródło: www.wolontariat.org.pl)

  • Opublikowano: środa, 29, maj 2013 07:59
  • AddThis Social Bookmark Button
fb
fb