bg

Triathlon

ODLICZANIE: Volvo Triathlon Series Mrągowo 2015

W niedzielę 30 sierpnia 2015 roku odbędzie się największa impreza sportowa, organizowana w tym roku w Mrągowie. Na chwilę obecną liczba zarejestowanych zawodników przeroczyła 600 osób! Pływanie, jazda na rowerze i bieg. Przed nami V edycja Volvo Triathlon Series!
 
W cyklu 5 zapowiedzi imprezy przybliżymy Państwu czym jest triathlon, jakim podstawowym sprzętem dysponuje uczestnik zawodów, jak będzie wyglądał finał Volvo Triathlon Series w Mrągowie: program zawodów, trasy oraz instytucje, bez pomocy których finał Volvo Triathlon Series nie mógłby się odbyć.
 
Czym jest triathlon?
 
Triathlon, czyli trójbój, to dyscyplina sportowa składająca się z trzech części, odpowiednio: pływania, jazdy na rowerze oraz biegania, w takiej właśnie kolejności. Końcowy czas (liczony wraz ze zmianą stroju) pozwala na sklasyfikowanie zawodników, którzy ukończyli wszystkie kombinacje.
 
Historia powstania dyscypliny.
 
 Historia  dyscypliny  sięga  początków  XX  wieku  i  Francji,  której  myśl  sportowa  wywiera  do  dzisiaj  wpływ  na wiele  innych dyscyplin  sportowych. We Francji zaczęto  rozgrywać  zawody  złożone  z  pływania,  jazdy  na  rowerze i biegania,  połączone  w  jedną  całość. Lata  dwudzieste  i  trzydzieste  XX  wieku  przyniosły  wydarzenia  sportowe znane  jako  "Les  trois  sports" - w  La  Rochelle  było  to  przepłynięcie  kanału  wodnego  o  długości  ok.  200 m, jazda  na  rowerze  ok.  10  km  oraz  bieg  na  dystansie  1200 m. Niestety projekt był traktowany eksperymentalnie i został odszedł do lamusa.
 
Ponowne "narodziny" triathlonu to rok 1974, kiedy to w San Diego (Stany Zjednoczone) pewien gentelman zorganizował pierwsze oficjalne zawody triathlonowe. Zaczęło się bardzo niewinnie, od zwykłego treningu, w którym brali udział m.in. pływak, biegacz i kolarz. Codzienny trening przerodził się jednak w nieformalną rywalizację, co skłoniło Jacka Jonstone’a do zorganizowania pierwszych zawodów trzech dyscyplin połączonych w całość. Pierwsze zawody odbyły się pod nazwą Mission Bay Triathlon, w której brało udział 46 sportowców. Było to dokładnie 25 września 1974 roku.
 
Ciekawą historią jest początek najpopularniejszych i najbardziej wymagających zawodów triathlonowych na świecie - Ironman Triathlon. Opowiada ona o komandorze marynarki wojennej USA, Johnie Collinsie, który brał udział Bay Triathlon. Podobno w jednym z barów w Honolulu pokłócił się z kilkoma kolegami o to, który sportowiec jest bardziej wytrzymałym i sprawniejszym sportowcem: pływak, biegacz czy kolarz. Postanowił sprawdzić to w praktyce, łącząc wszystkie 3 dyscypliny na najdłuższych dystansach w jedną całość, co w rezultacie dało konkurencję tylko dla elitarnych wyczynowców.
 
"Ten,  kto  ukończy  zawody  jako  pierwszy,  zyska  miano ŻELAZNEGO CZŁOWIEKA" - miał  powiedzieć  Collins.
 
W ten sposób 18 lutego 1978 powstały zawody cykliczne Hawaii Ironman, podczas których zawodnicy musieli przepłynąć 3.8 km, przejechać rowerem 180 km i przebiec 42.195 km. Amerykanin Gordon Haller uzyskał czas 11 godzin, 46 minut i 58 sekund. Do dziś zawody na Hawajach są, obok Nicei, najważniejszymi wydarzeniami tego sportu.
 
W 1989 roku triathlon uzyskał status sportu olimpijskiego, czym przeszedł do historii jako „najmłodszy” sport, który tego dokonał. Od tego momentu triathlon rok w rok staje się bardziej popularny, przyciągając mniej więcej milion zawodników rocznie. Natomiast w 1994 roku na Kongresie MKOL w Paryżu triathlon otrzymał nominację jako jedna z 28 dyscyplin olimpijskich. Premierowe zawody na Olimpiadzie odbyły się w 2000 roku w Sydney a pierwszymi zwycięzcami zostali Brigitte McMashon ze Szwajcarii oraz Simon Whietfieldt z Kanady.                   
 
Nikt nie przypuszczał, że po tylu latach Hawaii Ironman przerodzi się w jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych na świecie - zawodów, które są przekraczaniem własnych słabości i ograniczeń. 
 
W Honolulu panował sezon huraganowy - jeden z najgorszych od wielu lat. To właśnie z uwagi na złą pogodę przełożono zawody o jeden dzień, a ponad połowa zawodników odwołała swój start. Na linii startu stanęło... 15-stu zawodników. Wśród nich była Lyn Lemaire, trenująca kolarstwo - pierwsza kobieta, która ukończyła Triathlon na Hawajach!          
 
W pewnym momencie, jadąc na rowerze, była na drugim miejscu, tuż za Tomem Warrenem, mając do niego tylko 10 minut straty. Ostatecznie ukończyła zawody na piątym miejscu, uzyskując czas 12h 55 min 38 sek. Zwycięzca Tom Warren - wówczas 35-letni - wygrał z czasem 11h 15 min 46 sek i trafił na rozkładówkę Sports Illustrated.
 
Wielostronicowy artykuł w najbardziej prestiżowym amerykańskim piśmie sportowym sprawił, że nagle do organizatorów zaczęły przychodzić setki listów od sportowców z całego świata. Każdy z nich chciał wziąć udział w zawodach Ironman na Hawajach. Stacja ABC Sports poprosiła Collinsa o pozwolenie na zdjęcia do filmu z zawodów w roku 1980.
 
Collins zgodził się pod warunkiem, że stacja sama zorganizuje sobie pobyt i funkcjonowanie na miejscu zawodów, a on nie poniesie żadnych kosztów. I tak ruszyła machina medialna wokół triathlonu na Hawajach.
 
Legendarny triathlon narodził się na plaży Waikiki, ale już po 3 latach, kiedy nadzór nad organizacją zawodów przejął Valerie Silk, przeniesiono wyścig na wulkaniczne pustkowie wyspy Big Island na Hawajach. Od tego momentu dystrykt Kona stał się mekką triathlonistów.
                                                          
Na całym wybrzeżu dominuje krajobraz wulkaniczny. Triathloniści pokonując 226km walczą nie tylko z własnymi słabościami, ale siłują się z bocznym wiatrem, który potrafi w porywach osiągać ponad 90km/h. Do tego dochodzi wysoka temperatura.
 
Ironman - Mt. Everest zawodów triathlonowych
 
Ironman stał się punktem odniesienia dla innych ekstremalnych sportów. Od tej chwili zawsze porównywano każde inne zawody do Ironmana na Hawajach. Ogromnym wsparciem, kołem napędowym w rozwoju Ironmana była stacja telewizyjna ABC, która w programie “Wide World of Sports” promowała triathlon. W  1982 roku widzowie zobaczyli  jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń sportowych na świecie.
 
23-letnia studentka z San Diego, Julie Moss, po niezwykle szybkiej i wyczerpujacej jeździe rowerem, znalazła się na pierwszej pozycji, z dużą przewagą na biegu. Odwodnienie organizmu doprowadziło w konsekwencji do ogromnych problemów z utrzymaniem się na nogach. Na 10 km przed metą Moss zaczeła tracić energię. Upada i powstaje. Ostatnie metry to prawdziwy pokaz charakteru, siły woli i determinacji. Moss wyprzedzona przez Kathleen McCartney, niemal czołga się do mety. Kiedy nogi odmówiły jej posłuszeństwa idzie na czworakach. Wszystko to zobaczyły miliony widzów stacji ABC. Mimo, że wygrała McCartney, to Julie Moss była na ustach wszystkich. Komentator ABC Jim McKay nazwał ten moment najbardziej inspirującym wydarzeniem sportowym, jakiego kiedykolwiek był świadkiem. Właśnie tak narodził się Ironman, Mt. Everest zawodów triathlonowych na świecie.
 
30 sierpnia 2015 r. kibice będą mieli okazję podziwiać na żywo "ludzi z żelaza" w Mrągowie podczas finału VOLVO Triathlon Series!
 
Zapraszamy!
 
 
Volvo Triathlon Series jest dofinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Mrągowo.
 
 
Następna zapowiedź (czwartek 20.08): Trasy Volvo Triathlon Series 2015 w Mragowie
 
 
 
VOLVO TRIATHLON SERIES 2014
 
 
 
 
źródło: triathlon-trening.pl, diament.gniezno.pl, wikipedia
  • Opublikowano: środa, 19, sierpień 2015 08:24
  • AddThis Social Bookmark Button
fb
fb